Sonda Sports, czyli stawiamy na technologię

Od rozpoczęcia sezonu 2020/2021 pierwsza drużyna Chemika Bydgoszcz korzysta z systemu Sonda Sports, który dzięki technologii GPS daje sztabowi trenerskiemu wiele możliwości pod kątem monitorowania zawodników. W niedalekiej przyszłości z systemu skorzystają także drużyny młodzieżowe.

Sonda Sports to produkt polskiego producenta i dostawcy systemu GPS służący do monitorowania wydajności zawodników. Monitorowani zawodnicy podczas treningów i meczów mają założone kamizelki, w których umieszczony jest specjalistyczny tracker, dostarczający licznych informacji do aplikacji, które można w jasny i przejrzysty sposób oczytać i porównać. Zawodnicy są również monitorowani pod kątem tętna (HRM).

Dzięki systemowi Sonda Sports monitorujemy m.in.:
-prędkość i tętno danego zawodnika,
-całkowity przebyty dystans,
-średnią i maksymalną prędkość,
-średnie i maksymalne tętno,
-obciążenia danego zawodnika,
-impuls treningowy,
-przyśpieszenie i zwolnienia.

- System dostarcza nam mnóstwa danych, które trzeba odpowiednio analizować. Monitorowanie obciążenia fizycznego zawodników to jedno z największych wyzwań we współczesnym futbolu. Już po tych kilku meczach mamy pewne wnioski, które wpływają na podejmowane decyzje – tłumaczy trener pierwszego zespołu, Piotr Gruszka. A które dane są szczególnie istotne? – Bardzo cenne są dane dotyczące średniego i maksymalnego tętna czy dystansu pokonanego na wysokiej intensywności. Otrzymywane wynik pozwalają nam indywidualizować i optymalizować zajęcia treningowe – dodaj szkoleniowiec.

Zakup systemu Sonda Sports został sfinansowany przez Miasto Bydgoszcz w ramach zakupu sprzętu sportowo-technicznego do prowadzenia procesu szkolenia w bydgoskich klubach sportowych.