Historia

W roku 1947 władze państwowe podjęły decyzję o odbudowie zniszczonych przez działania wojenne, zakładów produkujących środki wybuchowe.

Początek działalności sportowej to efekt zaangażowania grupy pracowników zatrudnionych w Wytwórni numer 44, której przewodził kierownik działu transportu p. Jan Macioszczyk. Pierwsze działania sportowe to rok 1949, a ich miejsce baraki przy torze regatowym w Łęgnowie. Nowo powstały zespół sportowy przyjął nazwę Koła Sportowego „Wisła” Łęgnowo.

Inicjatorem i założycielem koła sportowego przy Wytwórni Chemicznej numer 9 był p. Zdzisław Lorenc, kierownik działu kontroli technicznej. Koło przyjęło nazwę „Unia” Łęgnowo, a powstało w roku 1951.

W 1955 roku nastąpiło połączenie obydwu kół sportowych, a powstały sportowy „organizm” przyjął nazwę Klub Sportowy „Unia – Wisła” Łęgnowo.

W roku 1960 nastąpiła zmiana nazwy na Klub Sportowy „Gryf” Bydgoszcz, działający jednak w Łęgnowie, gdzie mieściła się jego bardzo skromna baza sportowa.

Kolejna zmiana nazwy nastąpiła w roku 1969. Chcąc podkreślić silne powiązanie organizacyjno-finansowe z Zakładami Chemicznymi „ZACHEM”, klub przyjął nazwę Klub Sportowy „Zachem” Bydgoszcz. Jednak nie był to klub przyzakładowy.

W dniu 28 maja 1975 roku odbyło się zebranie przedstawicieli bydgoskich zakładów branży chemicznej którego efektem było powołanie Rady Patronackiej Klubu. Ta z kolei przygotowała odpowiednie dokumenty m.in. Statut, potrzebne do kolejnej – już ostatniej – zmiany nazwy klubu na Bydgoski Klub Sportowy „Chemik”. Nastąpiło to w dniu 30 stycznia 1976 roku na zebraniu Sprawozdawczo – Wyborczym Klubu Sportowego „Zachem”. W tym samym roku po raz ostatni zmieniono nazwę klubu - na Bydgoski Klub Sportowy Chemik.

Kalendarium:
1949
- Powstanie Koła Sportowego "Wisła" Łęgnowo przy Wytwórni Chemicznej nr II.
1950 - Powstanie Koła Sportowego „Unia” Łęgnowo przy Wytwórni Chemicznej nr 9.
1955 - Połączenie Kół Sportowych, powstaje na ich bazie ,Klub Sportowy "Unia - Wisła" Łęgnowo. Rozpoczęcie budowy i oddanie do użytku tzw. „Pałac Sportów Wodnych” w Łęgnowie.
1960 - Pierwsza zmiana nazwy Klubu na Klub Sportowy „Gryf” Łęgnowo.
1969 - Kolejna zmiana nazwy Klubu na Klub Sportowy „Zachem” Bydgoszcz.
1973 - Rozpoczęcie budowy ośrodka sportowego na Wyżynach.
1975 - Powołanie Rady Patronackiej Klubu w skład której weszli przedstawiciele zakładów branży chemicznej z Bydgoszczy.
1976 - Ostatnia zmiana nazwy Klubu na Bydgoski Klub Sportowy ƒ„Chemik” Bydgoszcz.
1977 - Oddanie do użytku stadionu głównego, boisk treningowych, boisk do gier „małych” zlokalizowanych na terenie Ośrodka Sportowego na Wyżynach.
1983 - Oddanie do użytku Pawilonu Administracyjno-Szatniowego.
1984 - Oddanie do użytku Hali Sportowej.
1999 - Obchody Jubileuszu 50-cio lecia istnienia Klubu.
2004 - Nadanie obiektowi klubowemu imienia długoletniego Prezesa Klubu, inicjatora jego budowy - Czesława Kobusa.
2007 - Powołanie Sportowej Spółki Akcyjnej „Łuczniczka”.
2009 - Całkowity remont hali sportowej
2010 - Otwarcie nowego, pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem
2012 - I edycja "Wakacji z Chemikiem" - bezpłatnych i otwartych treningów dla dzieci i młodzieży w miesiącu lipcu
2015 - Modernizacja trybuny stadionu głównego.
2017 - Powołanie Akademii Piłkarskiej Chemika Bydgoszcz.
2019 - Ciąg dalszy prac modernizacyjnych na stadionie. Wymiana bramy i ogrodzenia oraz montaż sztucznego oświetlenia. 12 czerwca - pierwszy mecz przy jupiterach. Finał Okręgowego Pucharu Polski z Unią Gniewkowo (1:2) rozpoczął się o symbolicznej godzinie 19:49. W tym samym roku w ramach meczu I rundy Pucharu Polski piłkarze Chemika zmierzyli się na własnym boisku z występującą w PKO Ekstraklasie Wisłą Płock (0:1).
2019 - Akademia Chemika zostaje wyróżniona Złotym Certyfikatem PZPN - odznaczeniem dla najlepszych szkółek piłkarskich w kraju.

                     
                      

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości