Akademia nieustannie pracuje. Co wydarzyło się w ostatnich tygodniach?

Mija sześć tygodni, od kiedy zawieszone zostały rozgrywki i treningi piłkarskie w całym kraju. Od tego czasu akademia Chemika Moderatora Bydgoszcz działa zdalnie.

Dorosła drużyna miała rozpocząć rundę wiosenną IV ligi od meczu z Zawiszą Bydgoszcz. Doskonale zapowiadające się spotkanie derbowe zostało jednak odwołane, a następnie zawieszono całe rozgrywki. Podopieczni trenera Piotra Gruszki nie przestali jednak ćwiczyć. - Wszyscy dostają rozpiski zadań do wykonania indywidualnie. Są one oczywiście dostosowywane do rządowych zaleceń i kiedy zakazana była aktywność na zewnątrz czy przebywanie w lasach, to odpowiednio modyfikowaliśmy treningi - mówi trener Gruszka. Zadania są na bieżąco realizowane przez zawodników, którzy wysyłają sztabowi szkoleniowemu zapisy ćwiczeń z urządzeń bądź aplikacji do monitorowania treningu, dzięki czemu ich forma może być na bieżąco analizowana.

Obecnie nie wiadomo, czy sezon w ligach regionalnych zostanie wznowiony. Decyzja ma zapaść do 11 maja. - Na pewno byłoby nam łatwiej zaplanować zadania, gdybyśmy znali choć przybliżony termin powrotu do gry. To byłoby dobre zwłaszcza dla zawodników, którzy dostaliby mentalny bodziec do trenowania. Rozumiemy jednak, jaka jest sytuacja i cierpliwie czekamy na decyzję - mówi Gruszka.

Zajęć nie przerwała także akademia piłkarska, która podobnie jak dorosły zespół trenuje zdalnie. Trenerzy poszczególnych drużyn przygotowują rozpiski zadań na dany tydzień. - Nagrywamy też filmy, które prezentują ćwiczenia do wykonania w domach - dodaje Gruszka. Filmy wysyłane są do rodziców, ale są również udostępniane na stronie internetowej i w mediach społecznościowych klubu, dzięki czemu mogą zapoznać się z nimi wszyscy zainteresowani.

Oprócz przygotowywania treningów kadra szkoleniowa prowadzi prace związane z programem szkolenia dla akademii - zarówno dla najmłodszych adeptów, jak i dla zawodników w wieku trampkarza i starszych. - Pracujemy nad tym zagadnieniem wspólnie z trenerami. Chcemy też poświęcić czas na prace związane z modelem gry akademii - wymienia Gruszka, który sam także zamierza dbać o formę. - Nie chcę się zastać, więc regularnie się ruszam, wykonuję ćwiczenia wzmacniające i jeżdżę na rowerze. Do tego częściej bywam w ogrodzie i co najważniejsze - mogę spędzić więcej czasu rodziną - mówi szkoleniowiec. - Zaglądam też do książek, ale na razie są to głównie pozycje związane z piłką nożną - kończy z uśmiechem.