O Nas

W ramach Bydgoskiego Klubu Sportowego „Chemik” szkolenie prowadzą cztery sekcje: piłki nożnej, piłki siatkowej, szachów i brydża. Największą sekcją jest sekcja piłki nożnej, która zrzesza około 600 członków. Są to: zawodnicy, trenerzy, działacze oraz sympatycy sekcji. Sekcja piłki nożnej zatrudnia ponad dwudziestu trenerów.

Zespół seniorów występuje obecnie w IV lidze. Największym jego sukcesem było piąte miejsce w II lidze w sezonie 1992/93. Zespoły młodzieżowe regularnie uzyskują awans do rozgrywek Centralnej Ligi Juniorów. Najmłodsze dzieci trenujące w klubie mają 3 lata. Klub prowadzi klasy sportowe o profilu piłka nożna w Szkole Podstawowej nr 60 im. Huberta Wagnera oraz w XI Liceum Ogólnokształcącym im. Bydgoskich Olimpijczyków.

W zespołach młodzieżowych BKS Chemik regularnie grają reprezentanci Polski. W ostatnich latach byli to: Damian Rysiewski, Tomasz Prejs, Michał Borecki, Jakub Piotrowski i Gracjan Gawroński. Wychowankowie klubu trafiają do klubów wyżej notowanych, w tym grających w Ekstraklasie. Jest to efekt dobrego szkolenia naszej akademii piłkarskiej. W ostatnim okresie nasi zawodnicy trafiali do takich zespołów jak: Lech Poznań, Lechia Gdańsk, Legia Warszawa, Miedź Legnica, Śląsk Wrocław, czy Widzew Łódź. W 2013 roku Michał Borecki bezpośrednio z Chemika przeniósł się do włoskiego Lazio Rzym. W 2018 roku wychowanek klubu Jakub Piotrowski trafił z Pogoni Szczecin do belgijskiego KRC Genk.

Do roku 2010 szkolenie młodzieży odbywało się na bocznych boiskach BKS „Chemik” o piaskowej nawierzchni. Budowa boiska ze sztuczną trawą oraz kolejnej płyty z naturalną nawierzchnią były zmianą, która pozwoliła sekcji piłki nożnej nadać nowy impuls i skutecznie przyciągnąć młodzież do uprawiania sportu. Liczne sukcesy, baza treningowa, wykwalifikowana kadra trenerska i duża liczba zawodników były impulsem do powołania w październiku 2017 roku Akademii Piłkarskiej Chemika Bydgoszcz, która wyznaczyła sobie kolejne cele i za priorytet postawiła dalszą poprawę jakości szkolenia i wychowywanie kolejnych zawodników gotowych do gry na profesjonalnym poziomie.

W lipcu 2012 roku na obiektach BKS Chemik odbyła się pierwsza edycja akcji „Wakacje z Chemikiem”. Są to bezpłatne treningi dla dzieci nie trenujących na co dzień w klubie. Akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Sukces ten sprawił, że podjęto decyzję o powtarzaniu „Wakacji z Chemikiem” w kolejnych latach.

Zarząd sekcji piłki nożnej określił strategię rozwoju sekcji poprzez podkreślanie więzi z lokalnym środowiskiem. Stąd współpraca ze spółdzielniami mieszkaniowymi, szkołami oraz parafiami z terenu Kapuścisk, Wyżyn i Wzgórza Wolności.